Sullins Connector Solutions RCA43DTKT-S288
RCA43DTKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCA43DTKT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND
Datasheet Download
RCA43DTKT-S288.pdf
Availability of RCA43DTKT-S288
QUANTITY
RCA43DTKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA43DTKT-S288
Internal Part NumberEIS-RCA43DTKT-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA43DTKT-S288
Related LinksRCA43DT, RCA43DTKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA43DTKT-S288 Details Description
Related parts for RCA43DTKT-S288
BOX ABS BLACK 7.61"L X 4.61"W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 150MW 0503 datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 278MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf