Sullins Connector Solutions RCA50DCBH
RCA50DCBH picture photo
Mfg. Part Number
RCA50DCBH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RCA50DCBH.pdf
Availability of RCA50DCBH
QUANTITY
RCA50DCBH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA50DCBH
Internal Part NumberEIS-RCA50DCBH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA50DCBH
Related LinksRCA5, RCA50DCBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA50DCBH Details Description
Related parts for RCA50DCBH
IDC CABLE - MPD20K/MC20G/MPD20K datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.1A MINI5 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IDIGI GATEWAY KIT ZIGBEE WIMAX datasheet.pdf
IC BIAS PWR SUP FOR LCD 28VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf