Sullins Connector Solutions RCA50DRST-S664
RCA50DRST-S664 picture photo
Mfg. Part Number
RCA50DRST-S664
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD
Datasheet Download
RCA50DRST-S664.pdf
Availability of RCA50DRST-S664
QUANTITY
RCA50DRST-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCA50DRST-S664
Internal Part NumberEIS-RCA50DRST-S664
Number of Positions100
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCA50DRST-S664
Related LinksRCA50DR, RCA50DRST-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCA50DRST-S664 Details Description
Related parts for RCA50DRST-S664
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONICAL NUT FOR .0E. datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf