Sullins Connector Solutions RCB100DYFR
RCB100DYFR picture photo
Mfg. Part Number
RCB100DYFR
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 100POS SMD
Datasheet Download
RCB100DYFR.pdf
Availability of RCB100DYFR
QUANTITY
RCB100DYFR Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB100DYFR
Internal Part NumberEIS-RCB100DYFR
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB100DYFR
Related LinksRCB10, RCB100DYFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB100DYFR Details Description
Related parts for RCB100DYFR
CONN HEADER VERT .100 8POS 15AU datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC PROCESSOR FRONT END 64LFCSP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
REMOVABLE ADH SIGN INKJET datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5A 54.7 MOHM SMD datasheet.pdf