Sullins Connector Solutions RCB100DYRN-S1355
RCB100DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RCB100DYRN-S1355
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 100POS
Datasheet Download
RCB100DYRN-S1355.pdf
Availability of RCB100DYRN-S1355
QUANTITY
RCB100DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB100DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-RCB100DYRN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB100DYRN-S1355
Related LinksRCB100DY, RCB100DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB100DYRN-S1355 Details Description
Related parts for RCB100DYRN-S1355
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 51A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE COMPUTER MONITOR DOS 2M datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/DIODE 16MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 3.5A 88 MOHM TH datasheet.pdf
VARISTOR 247V 1.2KA 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
LED MOD 1250LM 3000K FLAT LENS datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf