Sullins Connector Solutions RCB105DHRN
RCB105DHRN picture photo
Mfg. Part Number
RCB105DHRN
Brief Description
CONN CARD EXTEND 210POS .050"
Datasheet Download
RCB105DHRN.pdf
Availability of RCB105DHRN
QUANTITY
RCB105DHRN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB105DHRN
Internal Part NumberEIS-RCB105DHRN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row105
Number of Positions210
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB105DHRN
Related LinksRCB10, RCB105DHRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB105DHRN Details Description
Related parts for RCB105DHRN
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1200V PWS-E-2 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
NSCC HYB PIN CONN BLK 6CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 2CIR 80AMP R/A datasheet.pdf
RES 243 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL-M11M DIE CST 1N/O+1N/C 1XM20 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3B020MR-3,0C1-2 datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf