Sullins Connector Solutions RCB108DYRR
RCB108DYRR picture photo
Mfg. Part Number
RCB108DYRR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 108POS
Datasheet Download
RCB108DYRR.pdf
Availability of RCB108DYRR
QUANTITY
RCB108DYRR Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB108DYRR
Internal Part NumberEIS-RCB108DYRR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row108
Number of Positions216
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock, Card Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB108DYRR
Related LinksRCB10, RCB108DYRR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB108DYRR Details Description
Related parts for RCB108DYRR
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10.9A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 4.57MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf