Sullins Connector Solutions RCB10DHLT
RCB10DHLT picture photo
Mfg. Part Number
RCB10DHLT
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD
Datasheet Download
RCB10DHLT.pdf
Availability of RCB10DHLT
QUANTITY
RCB10DHLT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB10DHLT
Internal Part NumberEIS-RCB10DHLT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB10DHLT
Related LinksRCB1, RCB10DHLT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB10DHLT Details Description
Related parts for RCB10DHLT
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK TAB SINGLE 45 DEG datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0402 datasheet.pdf