Sullins Connector Solutions RCB10DHNT
RCB10DHNT picture photo
Mfg. Part Number
RCB10DHNT
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD
Datasheet Download
RCB10DHNT.pdf
Availability of RCB10DHNT
QUANTITY
RCB10DHNT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB10DHNT
Internal Part NumberEIS-RCB10DHNT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB10DHNT
Related LinksRCB1, RCB10DHNT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB10DHNT Details Description
Related parts for RCB10DHNT
TERM BLOCK SPADE #8 STUD INSUL datasheet.pdf
RELAY SSR AC 10A 140VAC PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 40POS R/A .112" datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M10 4-20MA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 0.7A 6CPH datasheet.pdf
MALE CONTACT FOR 95MM datasheet.pdf