Sullins Connector Solutions RCB14DYHD
RCB14DYHD picture photo
Mfg. Part Number
RCB14DYHD
Brief Description
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB14DYHD.pdf
Availability of RCB14DYHD
QUANTITY
RCB14DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB14DYHD
Internal Part NumberEIS-RCB14DYHD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB14DYHD
Related LinksRCB1, RCB14DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB14DYHD Details Description
Related parts for RCB14DYHD
FIXED IND 15UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
HEADER 6POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG GRY 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
+2.7 V to +5.5 V, 400 kSPS 8-/10-Bit Sampling ADC IC datasheet.pdf