Sullins Connector Solutions RCB15DHRT
RCB15DHRT picture photo
Mfg. Part Number
RCB15DHRT
Brief Description
CONN CARD EXTEND 30POS .050"
Datasheet Download
RCB15DHRT.pdf
Availability of RCB15DHRT
QUANTITY
RCB15DHRT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB15DHRT
Internal Part NumberEIS-RCB15DHRT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB15DHRT
Related LinksRCB1, RCB15DHRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB15DHRT Details Description
Related parts for RCB15DHRT
JUMPER-H9991TR/1852BL/H9991TR12" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC 8051 MCU 2K-EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO214AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 0.8A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MMZ-2420-I2 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.75A SOT6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf