Sullins Connector Solutions RCB30DYRD
RCB30DYRD picture photo
Mfg. Part Number
RCB30DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 30POS
Datasheet Download
RCB30DYRD.pdf
Availability of RCB30DYRD
QUANTITY
RCB30DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB30DYRD
Internal Part NumberEIS-RCB30DYRD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB30DYRD
Related LinksRCB3, RCB30DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB30DYRD Details Description
Related parts for RCB30DYRD
DIODE MODULE 45V 120A HALF-PAK datasheet.pdf
BATTERY VRLA 12V 132W/CELL datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH FULL FUNCT 6WLCSP datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DUAL datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 14AWG GOLD datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
TPL-C SOLID CU LINK 800A datasheet.pdf