Sullins Connector Solutions RCB35DYRD
RCB35DYRD picture photo
Mfg. Part Number
RCB35DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 35POS
Datasheet Download
RCB35DYRD.pdf
Availability of RCB35DYRD
QUANTITY
RCB35DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB35DYRD
Internal Part NumberEIS-RCB35DYRD
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB35DYRD
Related LinksRCB3, RCB35DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB35DYRD Details Description
Related parts for RCB35DYRD
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 90 POS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.4A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON H 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
3M 4905 VHB 1/2" X 3" - 5/PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf