Sullins Connector Solutions RCB35DYRN-S1355
RCB35DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RCB35DYRN-S1355
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 35POS
Datasheet Download
RCB35DYRN-S1355.pdf
Availability of RCB35DYRN-S1355
QUANTITY
RCB35DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB35DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-RCB35DYRN-S1355
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB35DYRN-S1355
Related LinksRCB35DY, RCB35DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB35DYRN-S1355 Details Description
Related parts for RCB35DYRN-S1355
CONN HEADER 54POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
CONVERTR DC/DC 5/12V 25W OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IGBT 650V 30A 160W TO-220 datasheet.pdf