Sullins Connector Solutions RCB45DYRT
RCB45DYRT picture photo
Mfg. Part Number
RCB45DYRT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 45POS
Datasheet Download
RCB45DYRT.pdf
Availability of RCB45DYRT
QUANTITY
RCB45DYRT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB45DYRT
Internal Part NumberEIS-RCB45DYRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row45
Number of Positions90
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB45DYRT
Related LinksRCB4, RCB45DYRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB45DYRT Details Description
Related parts for RCB45DYRT
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II DR RET datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ MM datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf