Sullins Connector Solutions RCB50DHBN
RCB50DHBN picture photo
Mfg. Part Number
RCB50DHBN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 DIP
Datasheet Download
RCB50DHBN.pdf
Availability of RCB50DHBN
QUANTITY
RCB50DHBN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB50DHBN
Internal Part NumberEIS-RCB50DHBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB50DHBN
Related LinksRCB5, RCB50DHBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB50DHBN Details Description
Related parts for RCB50DHBN
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
HAR LINK MALE ON THE CABLE datasheet.pdf
CABLE CLAMP PU 5PCS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf