Sullins Connector Solutions RCB50DHHT
RCB50DHHT picture photo
Mfg. Part Number
RCB50DHHT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD
Datasheet Download
RCB50DHHT.pdf
Availability of RCB50DHHT
QUANTITY
RCB50DHHT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB50DHHT
Internal Part NumberEIS-RCB50DHHT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB50DHHT
Related LinksRCB5, RCB50DHHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB50DHHT Details Description
Related parts for RCB50DHHT
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
IC FPS POWER SWITCH 9-SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.333K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A TIN datasheet.pdf