Sullins Connector Solutions RCB55DYFN
RCB55DYFN picture photo
Mfg. Part Number
RCB55DYFN
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD
Datasheet Download
RCB55DYFN.pdf
Availability of RCB55DYFN
QUANTITY
RCB55DYFN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB55DYFN
Internal Part NumberEIS-RCB55DYFN
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB55DYFN
Related LinksRCB5, RCB55DYFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB55DYFN Details Description
Related parts for RCB55DYFN
THERMISTOR NTC 470 OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .125" datasheet.pdf
CONN FPC 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf