Sullins Connector Solutions RCB60DHHN-S578
RCB60DHHN-S578 picture photo
Mfg. Part Number
RCB60DHHN-S578
Brief Description
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD
Datasheet Download
RCB60DHHN-S578.pdf
Availability of RCB60DHHN-S578
QUANTITY
RCB60DHHN-S578 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB60DHHN-S578
Internal Part NumberEIS-RCB60DHHN-S578
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Card TypePCI 3.3V, 5V 32 Bit (Universal)
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11; 49
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Guide
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB60DHHN-S578
Related LinksRCB60DH, RCB60DHHN-S578 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB60DHHN-S578 Details Description
Related parts for RCB60DHHN-S578
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
TFLEX 7170,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A TO220F datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf