Sullins Connector Solutions RCB60DYRN
RCB60DYRN picture photo
Mfg. Part Number
RCB60DYRN
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 60POS
Datasheet Download
RCB60DYRN.pdf
Availability of RCB60DYRN
QUANTITY
RCB60DYRN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB60DYRN
Internal Part NumberEIS-RCB60DYRN
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB60DYRN
Related LinksRCB6, RCB60DYRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB60DYRN Details Description
Related parts for RCB60DYRN
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 25PPM datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL 4PIN .250FASTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf