Sullins Connector Solutions RCB80DYHN
RCB80DYHN picture photo
Mfg. Part Number
RCB80DYHN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB80DYHN.pdf
Availability of RCB80DYHN
QUANTITY
RCB80DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB80DYHN
Internal Part NumberEIS-RCB80DYHN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row80
Number of Positions160
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB80DYHN
Related LinksRCB8, RCB80DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB80DYHN Details Description
Related parts for RCB80DYHN
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
PCB TRANSITION CONNECTOR .100" datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf