Sullins Connector Solutions RCB80DYHT
RCB80DYHT picture photo
Mfg. Part Number
RCB80DYHT
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB80DYHT.pdf
Availability of RCB80DYHT
QUANTITY
RCB80DYHT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB80DYHT
Internal Part NumberEIS-RCB80DYHT
Number of Positions160
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB80DYHT
Related LinksRCB8, RCB80DYHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB80DYHT Details Description
Related parts for RCB80DYHT
CONTACT BATTERY NEG SPRING A datasheet.pdf
CONN RECEPT CPC 37POS STD SER1 datasheet.pdf
ADAPTER FOR ATDH2200 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 180MA 3-DFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V 5% BP 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf