Sullins Connector Solutions RCB80DYRT
RCB80DYRT picture photo
Mfg. Part Number
RCB80DYRT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 80POS
Datasheet Download
RCB80DYRT.pdf
Availability of RCB80DYRT
QUANTITY
RCB80DYRT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB80DYRT
Internal Part NumberEIS-RCB80DYRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row80
Number of Positions160
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB80DYRT
Related LinksRCB8, RCB80DYRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB80DYRT Details Description
Related parts for RCB80DYRT
CAP CER 1.5UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2MM HM 30POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC BIDIRECT TRSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 1250 LM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf