Sullins Connector Solutions RCB91DHND-S621
RCB91DHND-S621 picture photo
Mfg. Part Number
RCB91DHND-S621
Brief Description
CONN EDGECARD 182PS .050 DIP SLD
Datasheet Download
RCB91DHND-S621.pdf
Availability of RCB91DHND-S621
QUANTITY
RCB91DHND-S621 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB91DHND-S621
Internal Part NumberEIS-RCB91DHND-S621
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Card TypeMCA
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row42; 49
Number of Positions182
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB91DHND-S621
Related LinksRCB91DH, RCB91DHND-S621 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB91DHND-S621 Details Description
Related parts for RCB91DHND-S621
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 450V X7T 1812 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG datasheet.pdf
RES 2.56K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MICRO 51C S 120" RBW NI datasheet.pdf
OSC VCXO 2.5V ACT HI/LO Z SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf