Sullins Connector Solutions RCB95DYHN-S1355
RCB95DYHN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RCB95DYHN-S1355
Brief Description
CONN EDGECARD 95POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB95DYHN-S1355.pdf
Availability of RCB95DYHN-S1355
QUANTITY
RCB95DYHN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB95DYHN-S1355
Internal Part NumberEIS-RCB95DYHN-S1355
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB95DYHN-S1355
Related LinksRCB95DY, RCB95DYHN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB95DYHN-S1355 Details Description
Related parts for RCB95DYHN-S1355
MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAK datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf