Sullins Connector Solutions RCB95DYRD
RCB95DYRD picture photo
Mfg. Part Number
RCB95DYRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 95POS
Datasheet Download
RCB95DYRD.pdf
Availability of RCB95DYRD
QUANTITY
RCB95DYRD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB95DYRD
Internal Part NumberEIS-RCB95DYRD
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB95DYRD
Related LinksRCB9, RCB95DYRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB95DYRD Details Description
Related parts for RCB95DYRD
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 400 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 1/2" datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 250VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
HD-I W/FA SMPR.066F.137O LM CONT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf