Sullins Connector Solutions RCB95DYRT
RCB95DYRT picture photo
Mfg. Part Number
RCB95DYRT
Brief Description
CONN CARD EXTEND .050" 95POS
Datasheet Download
RCB95DYRT.pdf
Availability of RCB95DYRT
QUANTITY
RCB95DYRT Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB95DYRT
Internal Part NumberEIS-RCB95DYRT
Number of Positions190
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB95DYRT
Related LinksRCB9, RCB95DYRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB95DYRT Details Description
Related parts for RCB95DYRT
IC TIME OF DAY SMART V 18-SOIC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 1024 RAM 44PLCC datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX CAP 3-25MM PNP-NC 5M datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 3XSPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf