Hammond Manufacturing RCBS1901017LG1
RCBS1901017LG1 picture photo
Mfg. Part Number
RCBS1901017LG1
Manufacturer
Product Category
Racks
Brief Description
RACK STEEL 17.5X21X12.5 GRY
Datasheet Download
RCBS1901017LG1.pdf
Availability of RCBS1901017LG1
QUANTITY
RCBS1901017LG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCBS1901017LG1
Internal Part NumberEIS-RCBS1901017LG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRCBS1901017.dxfRCBS1901017.stp
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRacks
SeriesRCBS
Dimensions - Panel17.500" L x 17.810" W x 10.530" H (444.50mm x 452.37mm x 267.46mm)
Dimensions - Overall17.500" L x 21.000" W x 12.500" H (444.50mm x 533.40mm x 317.50mm)
MaterialMetal, Steel
FeaturesHandles
StyleEnclosed, Bottom, Sides, Top
TypeTable Top Rack Cabinet
DoorDoorless
ColorGray
Mounting RailsTwo Pair
VentilationNon-Vented
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCBS1901017LG1
Related LinksRCBS190, RCBS1901017LG1 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
RCBS1901017LG1 Details Description
Related parts for RCBS1901017LG1
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A SOLD TERM datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1PH 15A 600V 4SIP datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
DIODE MODULE 150V 240A HALF-PAK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf