Sullins Connector Solutions RCC10DCSN
RCC10DCSN picture photo
Mfg. Part Number
RCC10DCSN
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RCC10DCSN.pdf
Availability of RCC10DCSN
QUANTITY
RCC10DCSN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC10DCSN
Internal Part NumberEIS-RCC10DCSN
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC10DCSN
Related LinksRCC1, RCC10DCSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC10DCSN Details Description
Related parts for RCC10DCSN
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 866 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HI-TEMP,M30,PNP,NC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
810SMP SENSOR MNTING PADS datasheet.pdf
INSULATED ALLIGATOR IP2X RED datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 230A BLUE datasheet.pdf