Sullins Connector Solutions RCC10DREH-S13
RCC10DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCC10DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC10DREH-S13.pdf
Availability of RCC10DREH-S13
QUANTITY
RCC10DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC10DREH-S13
Internal Part NumberEIS-RCC10DREH-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC10DREH-S13
Related LinksRCC10D, RCC10DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC10DREH-S13 Details Description
Related parts for RCC10DREH-S13
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.3W DO41 datasheet.pdf
DURA WRAP 4" BLACK 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf