Sullins Connector Solutions RCC10DRXI-S734
RCC10DRXI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
RCC10DRXI-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RCC10DRXI-S734.pdf
Availability of RCC10DRXI-S734
QUANTITY
RCC10DRXI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC10DRXI-S734
Internal Part NumberEIS-RCC10DRXI-S734
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC10DRXI-S734
Related LinksRCC10DR, RCC10DRXI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC10DRXI-S734 Details Description
Related parts for RCC10DRXI-S734
TVS DIODE 8.5VWM 15.12VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CERM WW 2W 10 OHM 2W 5% VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SP/SRLI 6LFCSP datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 6AWG WHITE 100' datasheet.pdf