Sullins Connector Solutions RCC10HEYN
RCC10HEYN picture photo
Mfg. Part Number
RCC10HEYN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL
Datasheet Download
RCC10HEYN.pdf
Availability of RCC10HEYN
QUANTITY
RCC10HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC10HEYN
Internal Part NumberEIS-RCC10HEYN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C