Sullins Connector Solutions RCC12DCAD
RCC12DCAD picture photo
Mfg. Part Number
RCC12DCAD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
RCC12DCAD.pdf
Availability of RCC12DCAD
QUANTITY
RCC12DCAD Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12DCAD
Internal Part NumberEIS-RCC12DCAD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12DCAD
Related LinksRCC1, RCC12DCAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12DCAD Details Description
Related parts for RCC12DCAD
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12V DIP DL datasheet.pdf
CAP CER 600PF 12KV R85 DISK datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 81CSP datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMBJ datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
9P M R/A .318 LC FILT 830 PF datasheet.pdf
OSC XO 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf