Sullins Connector Solutions RCC12DCMH
RCC12DCMH picture photo
Mfg. Part Number
RCC12DCMH
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 WW
Datasheet Download
RCC12DCMH.pdf
Availability of RCC12DCMH
QUANTITY
RCC12DCMH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12DCMH
Internal Part NumberEIS-RCC12DCMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12DCMH
Related LinksRCC1, RCC12DCMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12DCMH Details Description
Related parts for RCC12DCMH
DETECTOR/AMP RED 11.3MM DIA datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 14POS 2.54 datasheet.pdf
DIE SET CRIMP TERM 12-20AWG datasheet.pdf
FUSE 275A 500V NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 9.5A TO220 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf