Sullins Connector Solutions RCC12DEYH
RCC12DEYH picture photo
Mfg. Part Number
RCC12DEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL
Datasheet Download
RCC12DEYH.pdf
Availability of RCC12DEYH
QUANTITY
RCC12DEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12DEYH
Internal Part NumberEIS-RCC12DEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12DEYH
Related LinksRCC1, RCC12DEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12DEYH Details Description
Related parts for RCC12DEYH
DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A TO220AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 15POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO220F datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 95MM datasheet.pdf
MOSF N CH 12.5V 30MA USQ datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SC70-5 datasheet.pdf