Sullins Connector Solutions RCC12DREF-S13
RCC12DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCC12DREF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC12DREF-S13.pdf
Availability of RCC12DREF-S13
QUANTITY
RCC12DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC12DREF-S13
Internal Part NumberEIS-RCC12DREF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC12DREF-S13
Related LinksRCC12D, RCC12DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC12DREF-S13 Details Description
Related parts for RCC12DREF-S13
INSERT MALE 64POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT CORD MALE 5PIN BLK/AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF MH datasheet.pdf
CONN EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf