Sullins Connector Solutions RCC13DETS
RCC13DETS picture photo
Mfg. Part Number
RCC13DETS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL
Datasheet Download
RCC13DETS.pdf
Availability of RCC13DETS
QUANTITY
RCC13DETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC13DETS
Internal Part NumberEIS-RCC13DETS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC13DETS
Related LinksRCC1, RCC13DETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC13DETS Details Description
Related parts for RCC13DETS
CONN RECEPT 11POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 5W AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 2.25W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A USFLAT datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING FR SIZE 40X4' datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.225A 120 MOHM datasheet.pdf