Sullins Connector Solutions RCC13HEYS
RCC13HEYS picture photo
Mfg. Part Number
RCC13HEYS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL
Datasheet Download
RCC13HEYS.pdf
Availability of RCC13HEYS
QUANTITY
RCC13HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC13HEYS
Internal Part NumberEIS-RCC13HEYS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions13
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC13HEYS
Related LinksRCC1, RCC13HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC13HEYS Details Description
Related parts for RCC13HEYS
CONN SPRING CONT 02 POS .177 SMD datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .032-.046" .360" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TOOL PACE SEAT .156X.200 MNL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 16.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9 UF 10% 250 VDC RADI datasheet.pdf