Sullins Connector Solutions RCC15DREI-S93
RCC15DREI-S93 picture photo
Mfg. Part Number
RCC15DREI-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET
Datasheet Download
RCC15DREI-S93.pdf
Availability of RCC15DREI-S93
QUANTITY
RCC15DREI-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC15DREI-S93
Internal Part NumberEIS-RCC15DREI-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC15DREI-S93
Related LinksRCC15D, RCC15DREI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC15DREI-S93 Details Description
Related parts for RCC15DREI-S93
JUMPER-H1503TR/A2015B/H1501TR 8" datasheet.pdf
TRANS NPN 75V 3A E-LINE datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC30H/AE30G/HKC30H datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 1.78MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
BASIC MODEL DIP GEL NO PORT datasheet.pdf
POT 15K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf