Sullins Connector Solutions RCC15HETS
RCC15HETS picture photo
Mfg. Part Number
RCC15HETS
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL
Datasheet Download
RCC15HETS.pdf
Availability of RCC15HETS
QUANTITY
RCC15HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC15HETS
Internal Part NumberEIS-RCC15HETS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions15
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC15HETS
Related LinksRCC1, RCC15HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC15HETS Details Description
Related parts for RCC15HETS
IC SENSOR VAR RELUCT QUAD 24SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DSUB 15POS SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf