Sullins Connector Solutions RCC18HEYH
RCC18HEYH picture photo
Mfg. Part Number
RCC18HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL
Datasheet Download
RCC18HEYH.pdf
Availability of RCC18HEYH
QUANTITY
RCC18HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC18HEYH
Internal Part NumberEIS-RCC18HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions18
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC18HEYH
Related LinksRCC1, RCC18HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC18HEYH Details Description
Related parts for RCC18HEYH
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK datasheet.pdf
INSERT MALE 8POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf