Sullins Connector Solutions RCC20DCMI-S288
RCC20DCMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCC20DCMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC20DCMI-S288.pdf
Availability of RCC20DCMI-S288
QUANTITY
RCC20DCMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC20DCMI-S288
Internal Part NumberEIS-RCC20DCMI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC20DCMI-S288
Related LinksRCC20DC, RCC20DCMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC20DCMI-S288 Details Description
Related parts for RCC20DCMI-S288
CONN HEADER 62POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 3A 40GF SOLDER 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.12"LX3.15"W datasheet.pdf