Sullins Connector Solutions RCC22DRTS-S13
RCC22DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCC22DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC22DRTS-S13.pdf
Availability of RCC22DRTS-S13
QUANTITY
RCC22DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC22DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-RCC22DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC22DRTS-S13
Related LinksRCC22D, RCC22DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC22DRTS-S13 Details Description
Related parts for RCC22DRTS-S13
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
FASTON HSG FEM 6,35 1W datasheet.pdf
22UF 100V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf