Sullins Connector Solutions RCC25DCMT-S288
RCC25DCMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCC25DCMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC25DCMT-S288.pdf
Availability of RCC25DCMT-S288
QUANTITY
RCC25DCMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC25DCMT-S288
Internal Part NumberEIS-RCC25DCMT-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC25DCMT-S288
Related LinksRCC25DC, RCC25DCMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC25DCMT-S288 Details Description
Related parts for RCC25DCMT-S288
CAP FILM 0.012UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf