Sullins Connector Solutions RCC25DREF-S13
RCC25DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RCC25DREF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC25DREF-S13.pdf
Availability of RCC25DREF-S13
QUANTITY
RCC25DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC25DREF-S13
Internal Part NumberEIS-RCC25DREF-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC25DREF-S13
Related LinksRCC25D, RCC25DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC25DREF-S13 Details Description
Related parts for RCC25DREF-S13
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 29POS datasheet.pdf
D4N-9A2G datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf