Sullins Connector Solutions RCC28HEYN
RCC28HEYN picture photo
Mfg. Part Number
RCC28HEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL
Datasheet Download
RCC28HEYN.pdf
Availability of RCC28HEYN
QUANTITY
RCC28HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC28HEYN
Internal Part NumberEIS-RCC28HEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC28HEYN
Related LinksRCC2, RCC28HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC28HEYN Details Description
Related parts for RCC28HEYN
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.26K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W .005% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A TO220 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.3V 3-USP datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINALG 75OHM 100C datasheet.pdf