Sullins Connector Solutions RCC31DCMI-S288
RCC31DCMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCC31DCMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RCC31DCMI-S288.pdf
Availability of RCC31DCMI-S288
QUANTITY
RCC31DCMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC31DCMI-S288
Internal Part NumberEIS-RCC31DCMI-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row31
Number of Positions62
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC31DCMI-S288
Related LinksRCC31DC, RCC31DCMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC31DCMI-S288 Details Description
Related parts for RCC31DCMI-S288
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 4" 6A MED datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN ARM/FT 1444MM datasheet.pdf
CONN HDR 31POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf