Sullins Connector Solutions RCC31HEYS
RCC31HEYS picture photo
Mfg. Part Number
RCC31HEYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL
Datasheet Download
RCC31HEYS.pdf
Availability of RCC31HEYS
QUANTITY
RCC31HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC31HEYS
Internal Part NumberEIS-RCC31HEYS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions31
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC31HEYS
Related LinksRCC3, RCC31HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC31HEYS Details Description
Related parts for RCC31HEYS
UNIVERSAL TERM BLOCK 30-12AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf