Sullins Connector Solutions RCC35DREF
RCC35DREF picture photo
Mfg. Part Number
RCC35DREF
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET
Datasheet Download
RCC35DREF.pdf
Availability of RCC35DREF
QUANTITY
RCC35DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC35DREF
Internal Part NumberEIS-RCC35DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC35DREF
Related LinksRCC3, RCC35DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC35DREF Details Description
Related parts for RCC35DREF
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP5612G datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 530 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf