Sullins Connector Solutions RCC35HEYH
RCC35HEYH picture photo
Mfg. Part Number
RCC35HEYH
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL
Datasheet Download
RCC35HEYH.pdf
Availability of RCC35HEYH
QUANTITY
RCC35HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of RCC35HEYH
Internal Part NumberEIS-RCC35HEYH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions35
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCC35HEYH
Related LinksRCC3, RCC35HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCC35HEYH Details Description
Related parts for RCC35HEYH
FUSE 2500A 690V 4BKN/65 AR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
118A163 W/ 14W47 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf